środa, 23 marca 2011

Wiosna w Polsce - czyli gdzie jechać na długi weekend cz.1
Wiosenne wyjazdy najczęściej wiążą się z oczekiwaniem doznań jakich brakowało nam przez pół roku. Ciepło, kolory i zapachy to jest to czego potrzebujemy, a co zapowiadają pierwsze ciepłe marcowe dni a co stanie się faktem zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Wiosenne podróże najczęściej wiążą się z długim weekendem majowym, przerwą świąteczną i kolejnymi wolnymi od pracy dniami w okolicy święta Bożego Ciała. Jeśli szukamy przede wszystkim oznak wiosny to trzeba pamiętać, że te nie pojawiają się jednocześnie w różnych miejscach naszego kraju. W jednych rejonach wiosna będzie w pełni, podczas gdy w innych ciągle będzie właściwie zima.
Najwcześniej oznaki wiosny widoczne są na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Najpóźniej zaś na wschodnim Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie. Bardzo późno wiosna przychodzi w górach. Prawdziwe bieguny „wiosennej zimy: to Bieszczady i Tatry. Wiosny szukać tam najlepiej w czerwcu.
Gdzie więc można z największym prawdopodobieństwem poczuć wiosnę np. podczas pierwszomajowego weekendu (lub wcześniej).

Dolny Śląsk.
Najcieplejsze miejsca w Polsce znajdują się właśnie tam. Średnia roczna temperatura wynosi 8,5°C. chociaż Śnieżka ze średnią roczną temperaturą 0,1°C to jedno z chłodniejszych miejsc w kraju.
Wiosnę można tu smakować we wspaniałych „okolicznościach przyrody” ale i w wielkim mieście. We Wrocławiu są wspaniałe tereny zielone, takie jak Ogród Japoński czy Ogród Botaniczny. Może to być wstęp w wyprawie na Dolny Śląsk, zwłaszcza, że w długie weekendy miasta są „zdatne do użycia”. Poza tym większość Dolnego Śląska jest warta uwagi. Oprócz miejsc znanych z przewodników co chwila można dokonywać własnych odkryć. I będą to zarówno małe, malowniczo położone miejscowości, z architekturą jaką trudno znaleźć w innych rejonach, zamki, twierdze ale także niezliczona ilość wspaniałych plenerów. Poniżej kilka fotograficznych przykładów.

Ogród Japoński we Wrocławiu
Ogród Japoński we Wrocławiu
Góry Bardzkie
widok z fortu Donjon w Srebrnej Górze
pochód 1 Majowy w Srebrnej Górze
wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych
arboretum w Wojsławicach
zamek w Żmigrodzie
arboretum w Wojsławicach


Roztocze.
Tu klimat ma cechy klimatu kontynentalnego. Zimą jest mroźno a latem sucho i gorąco. Już w maju łatwiej tu niż w wielu innych rejonach Polski o słoneczną pogodę. Roztocze to rozległa kraina (Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie) nie eksplorowana nadmiernie a dorównująca innym atrakcyjnie turystycznym regionom. Pocięta wąwozami (zwłaszcza na Roztoczu Zachodnim), gdzie na przykład na 1 km kwadratowy występuje do 9 km wąwozów,co należy do rzadkości w skali kraju. Są tu miejsca powszechnie znane, jak Szumy na Tanwi, ale znajdziecie też zagubione cerkwie i stare cmentarze, drogi wśród lasów i pofałdowanych pól gdzie będziecie sami.

 Szumy na Tanwi
 okolice Szczebrzeszyna
 Kościół Na Wodzie w Zwierzyńcu
 Roztocze Zachodnie
 Roztocze Środkowe


Lubuskie.
Charakterystyczny dla lubuskiego krajobrazu jest układ naprzemianległych obniżeń i pasów wysoczyznowych a pomiędzy nimi znajdują się jeziora, jeziora i jeziora... i lasy i lasy. Lubuskie to najbardziej zalesione województwo, około 50 % powierzchni. Oprócz doznań czysto estetycznych związanych z kontemplacją przyrody emocji dostarcza odkrywanie obecnej przed laty tu innej kultury, która pozostawiła po sobie urokliwe miasteczka, zamki, pałace, zabytki techniki.

Pszczewski Park Krajobrazowy
 Łagów, widok z wieży zamku na jezioro Trześniowskie
 Międzyrzecki Rejon Umocniony
zamek w Międzyrzeczu

Wielkopolska.
To potężny region obfitujący w atrakcje. Wiosna to wymarzony czas by pojechać do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, zobaczyć Dęby Rogalińskie, być Ciążeniu, Kórniku, pojechać do parowozowni do Wolsztyna i do wielu innych miejsc.

Nadwarciański Park Krajobrazowy
Motolotnią pomiędzy dębami
pałac w Śmiełowie
Jezioro Powidzkie
Pałac w Rogalinie
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Dęby Rogalińskie
Jezioro Gopło
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Nadwarciański Park Krajobrazowy
 I jeszcze raz Warta


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza