środa, 23 marca 2011

Wiosna w Polsce - czyli gdzie jechać na długi weekend cz.1
Wiosenne wyjazdy najczęściej wiążą się z oczekiwaniem doznań jakich brakowało nam przez pół roku. Ciepło, kolory i zapachy to jest to czego potrzebujemy, a co zapowiadają pierwsze ciepłe marcowe dni a co stanie się faktem zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Wiosenne podróże najczęściej wiążą się z długim weekendem majowym, przerwą świąteczną i kolejnymi wolnymi od pracy dniami w okolicy święta Bożego Ciała. Jeśli szukamy przede wszystkim oznak wiosny to trzeba pamiętać, że te nie pojawiają się jednocześnie w różnych miejscach naszego kraju. W jednych rejonach wiosna będzie w pełni, podczas gdy w innych ciągle będzie właściwie zima.
Najwcześniej oznaki wiosny widoczne są na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Najpóźniej zaś na wschodnim Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie. Bardzo późno wiosna przychodzi w górach. Prawdziwe bieguny „wiosennej zimy: to Bieszczady i Tatry. Wiosny szukać tam najlepiej w czerwcu.
Gdzie więc można z największym prawdopodobieństwem poczuć wiosnę np. podczas pierwszomajowego weekendu (lub wcześniej).
Do 7 lutego można kupić książkę Post(a) Romana i w ten sposób wesprzeć jej wydanie. Można to zrobić na crowfdfundingowym portalowi wspieramkulture.pl.
Post(a) Romana to książka, której jestem współautorem. Materiał do książki został zainspiriwany podróżą 40 letnim Volkwagenem T2 Westfalia po Rumunii. Książka nie jest jednak po prostu relacją z podróży. Wędrówka jest raczej inspiracją, materiałem do przetworzenia. Bardzo ciekawe teksty napisał Bogusław Bujała, ja zrobiłem zdjęcia, które zajmą połowę objętości książki. Zchęcam do "spróbowania".
Powrót do artykułu.
Dolny Śląsk.
Najcieplejsze miejsca w Polsce znajdują się właśnie tam. Średnia roczna temperatura wynosi 8,5°C. chociaż Śnieżka ze średnią roczną temperaturą 0,1°C to jedno z chłodniejszych miejsc w kraju.
Wiosnę można tu smakować we wspaniałych „okolicznościach przyrody” ale i w wielkim mieście. We Wrocławiu są wspaniałe tereny zielone, takie jak Ogród Japoński czy Ogród Botaniczny. Może to być wstęp w wyprawie na Dolny Śląsk, zwłaszcza, że w długie weekendy miasta są „zdatne do użycia”. Poza tym większość Dolnego Śląska jest warta uwagi. Oprócz miejsc znanych z przewodników co chwila można dokonywać własnych odkryć. I będą to zarówno małe, malowniczo położone miejscowości, z architekturą jaką trudno znaleźć w innych rejonach, zamki, twierdze ale także niezliczona ilość wspaniałych plenerów. Poniżej kilka fotograficznych przykładów.

Ogród Japoński we Wrocławiu
Ogród Japoński we Wrocławiu
Góry Bardzkie
widok z fortu Donjon w Srebrnej Górze
pochód 1 Majowy w Srebrnej Górze
wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych
arboretum w Wojsławicach
zamek w Żmigrodzie
arboretum w Wojsławicach


Roztocze.
Tu klimat ma cechy klimatu kontynentalnego. Zimą jest mroźno a latem sucho i gorąco. Już w maju łatwiej tu niż w wielu innych rejonach Polski o słoneczną pogodę. Roztocze to rozległa kraina (Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie) nie eksplorowana nadmiernie a dorównująca innym atrakcyjnie turystycznym regionom. Pocięta wąwozami (zwłaszcza na Roztoczu Zachodnim), gdzie na przykład na 1 km kwadratowy występuje do 9 km wąwozów,co należy do rzadkości w skali kraju. Są tu miejsca powszechnie znane, jak Szumy na Tanwi, ale znajdziecie też zagubione cerkwie i stare cmentarze, drogi wśród lasów i pofałdowanych pól gdzie będziecie sami.

 Szumy na Tanwi
 okolice Szczebrzeszyna
 Kościół Na Wodzie w Zwierzyńcu
 Roztocze Zachodnie
 Roztocze Środkowe


Lubuskie.
Charakterystyczny dla lubuskiego krajobrazu jest układ naprzemianległych obniżeń i pasów wysoczyznowych a pomiędzy nimi znajdują się jeziora, jeziora i jeziora... i lasy i lasy. Lubuskie to najbardziej zalesione województwo, około 50 % powierzchni. Oprócz doznań czysto estetycznych związanych z kontemplacją przyrody emocji dostarcza odkrywanie obecnej przed laty tu innej kultury, która pozostawiła po sobie urokliwe miasteczka, zamki, pałace, zabytki techniki.

Pszczewski Park Krajobrazowy
 Łagów, widok z wieży zamku na jezioro Trześniowskie
 Międzyrzecki Rejon Umocniony
zamek w Międzyrzeczu

Wielkopolska.
To potężny region obfitujący w atrakcje. Wiosna to wymarzony czas by pojechać do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, zobaczyć Dęby Rogalińskie, być Ciążeniu, Kórniku, pojechać do parowozowni do Wolsztyna i do wielu innych miejsc.

Nadwarciański Park Krajobrazowy
Motolotnią pomiędzy dębami
pałac w Śmiełowie
Jezioro Powidzkie
Pałac w Rogalinie
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Dęby Rogalińskie
Jezioro Gopło
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Nadwarciański Park Krajobrazowy
 I jeszcze raz Warta
Uwaga!

Tylko do 7 lutego można kupić książkę Post(a) Romana i w ten sposób wesprzeć jej wydanie. Można to zrobić na crowfdfundingowym portalowi wspieramkulture.pl.
Post(a) Romana to książka, której jestem współautorem. Materiał do książki został zainspiriwany podróżą 40 letnim Volkwagenem T2 Westfalia po Rumunii. Książka nie jest jednak po prostu relacją z podróży. Wędrówka jest raczej inspiracją, materiałem do przetworzenia. Bardzo ciekawe teksty napisał Bogusław Bujała, ja zrobiłem zdjęcia, które zajmą połowę objętości książki.


Warto mieć tę książkę, oprócz dobrym tekstów i ciekawych fotografii będzie ciekawie wydana, staramy się by była ładnym, szlachetnym przedmiotem. Projekt ma patronat Narodowego Centrum Kultury, a Wspieramkulture.pl gwarantuje natychmiastowy zwrot wpłaconych pieniędzy jeśli wsparcie się nie powiedzie. Zachęcam na wejście na stronę projektu, są tam też inne podarunki za wsparcie wydania książki.

Krótka informacja o autorach:
Bogusław Bujała: autor pięciu tomów poetyckich: Nieodpowiedzialni i postronni (1992), Sznurowadła i nożyczki (1995), Krystyna (1998), Magda (2007) and Przemiany (2013).
Maciej Rawluk: prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Sztuk Wizualnych w ASP w Łodzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz