sobota, 6 kwietnia 2013

Czy warto jechać do Łodzi?

Tak, z różnych względów. Nawet turystycznych, szczególnie jeśli przymknie się oko na szereg spraw. Jeśli nie będą nam zbytnio przeszkadzały liczne zaniedbania, to miasto ukaże się niezwykle ciekawe swą różnorodnością. Różnorodnością mieszkańców, gdzie jak nigdzie indziej w Polsce żyją obok siebie, wymieszane klasy społeczne. Różnorodnością architektury, kamienice, fabryki, pałace. O największych atrakcjach turystycznych przeczytamy w każdym przewodniku, Piotrkowska, Księży Młyn, Las Łagiewnicki. Osobiście uważam, że Łódź jest po prostu ciekawa jako całość (oczywiście poza dużymi osiedlami budowanymi już w PRL-u). To niepolukrowane miasto, w którym spotyka się proletariat, artyści, ludzie nauki, studenci jest fascynujące w wielu obszarach. Przeczytaj i oglądaj całość.
W każdej kamienicy czy podwórku jest szansa, że nas coś zaskoczy, że dokonamy jakiegoś własnego odkrycia. Dużo tu nie sformatowanych inicjatyw, powstałych oddolną siłą kreatywności. Z kamienic, często od lat nieodnowionych, można sczytywać ich historię, można obejrzeć poindustrialne obszary (te które się zachowały) zachwycające swym rozmachem i urodą czerwonych cegieł. Siłą Łodzi była jej wielokulturowość, czyli współistnienie kultury polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Odnajdziemy ją w kamienicach, świątyniach, pałacach i cmentarzach. Cmentarz żydowski przy ul.Brackiej to największa pod względem obszaru żydowska nekropolia w Europie. Inna niezwykła nekropolia to Stary Cmentarz, znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich. Cmentarz ten jest trójwyznaniowy. Najbardziej znanym obiektem jest tu kaplica Scheilblera, jedno z największych dzieł architektury cmentarnej na świecie. Przeczytałem, że w 2006 roku kaplica trafiła na listę stu najbardziej zagrożonych zabytków świata. Dziś ma się już trochę lepiej. Śladem kultury żydowskiej są m.in. dwie czynne synagogi.
Przed 1939 rokiem w Łodzi było ponad 250 synagog i domów modlitwy. W większości były to małe bożnice, znajdujące się w prywatnych mieszkaniach, przybudówkach i oficynach kamienic. Głównymi synagogami były: Synagoga Alte Szil przy ulicy Wolborskiej 20 – główna synagoga łódzkiej gminy żydowskiej, jedna z najbardziej okazałych synagog Łodzi, jak i samej Polski, Wielka Synagoga przy ul. Spacerowej 2, obecnie al. Kościuszki 2 (zbudowana z funduszy łódzkich fabrykantów m.in.: Izraela Poznańskiego, Joachima Silbersteina i Karola Scheiblera) – przeznaczona dla żydowskiej burżuazji, zasymilowanej z polską kulturą oraz Synagoga Ezras Izrael (zwana Litwaków lub Wołyńską) przy ul. Wólczańskiej 6.
Śladem kultury prawosławnej są trzy cerkwie, czwarta została zamieniona na kościół katolicki.


Wrócę do współczesności. Miasto jest interesujące w dzień i nocy. Nie zasypia ulica Piotrkowska i wiele innych miejsc. Większość klubów położona jest wokół jednej ulicy i jej przecznic co ułatwia wędrówkę od jednego do drugiego. Łódź dla wielu jest klubową stolicą Polski. Dzieje się dużo. Magnesem dla przyjezdnych jest oczywiście Manufaktura. Kompleks rozrywkowo – handlowy stworzony na terenach fabrykanckiego imperium Izraela Poznańskiego. Ale tworzą się miejsca o innym charakterze. Także w oparciu o pofabryczne przestrzenie (fabryka Ramischa) powstaje Off Piotrkowska. Cytuję za lodzdesign: OFF Piotrkowska to unikalny w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych. W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, designu, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, cocncept store i klubokawiarnie. Przy Piotrkowskiej 138/140 powstał najmodniejszy dziś w Łodzi punkt na kulturalnej mapie miasta.
Na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa realizowany jest projekt, którego celem jest stworzenie alternatywy dla głównego konsumenckiego nurtu, kształtującej ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem tylko w sobie właściwym tempie. Ludzie i ich wyobraźnia są jedynym ograniczeniem dla działalności kulturalnej w tym miejscu”.
Dla mnie ważnymi miejscami Łodzi jest kilka jej wspaniałych parków. Największe z nich to parki: Piłsudskiego, Poniatowskiego, Mickiewicza, Źródliska. Tworzone często były w oparciu o istniejące lasy. Śladem tego procesu są drzewa, znacznie przekraczające wiekiem czas ich założenia. Najbardziej niezwykłym obszarem zieleni w mieście jest Las Łagiewnicki. Największy las komunalny w Polsce i jeden z największych w Europie. No i jest jeszcze Polesie Konstantynowskie. Uwaga, jeden z pierwszych rezerwatów leśnych w Polsce i jedyny w Europie ścisły rezerwat leśny położony niemal w centrum miasta. Taki wehikuł czasu. Prawie w centrum możemy zobaczyć (ale tylko przez ogrodzenie) jak wyglądał teren miasta, na długo przedtem zanim zaczęło powstawać.
Rozpisałem się trochę. Może trochę za dużo jak na blog. Czas na fotografie, którym będą towarzyszyły opisy.Łódź - Plac Wolności
Łódź -Biała Fabryka
Łódź -pałac Poznańskiego, Muzeum Miasta
Łódź -willa Richtera, Park Klepacza
panorama Łodzi
Łódź -początek ulicy Piotrkowskiej
Łódź - ulica Piotrkowska
Łódź - ulica Piotrkowska
Łódź - ulica Piotrkowska
Łódź - ulica Piotrkowska
Łódź - ulica Pomorska
Łódź - klimaty Bałuckie
Łódź - wejście do jednej tysięcy łódzkich kamienic
Łódź -schody w kamienicy przy ul.Gdańskiej
Łódź 
Łódź - ulica Włókiennicza,m przed wojną Kamienna, znana z piosenki A.Osieckiej
Łódź - jeden z ocalałych kominów
Łódź - symbol Łodzi, tzw "Beczki Grohmana"
Łódź -jeden z budynków fabrycznych, obecnie budynek Politechniki Łódzkiej
Łódź - jedna z zabytkowych fabryk
Łódź - przędzalnia Scheilblera, obecnie przebudowana na budynek mieszkalny, "słynne lofty"
Łódź - widok na jedną z hal fabrycznych w fabryce I.Poznańskiego, przed adaptacją na Hotel Andels
Łódź - wnętrze secesyjnej elektrowni
Łódź - wnętrze secesyjnej elektrowni
Łódź - dawna fabryka K.Scheilblera przy Placu Zwycięstwa
Łódź
Łódź - Las Łagiewnicki
Łódź - Las Łagiewnicki
Łódź - Las Łagiewnicki
Łódź - Las Łagiewnicki
Łódź - widok na Księży Młyn
Łódź - Księży Młyn
Łódź - Księży Młyn, pałac Herbsta
Łódź - Księży Młyn, pałac Herbsta
Łódź - Księży Młyn, budynek straży pożarnej
Łódź - Księży Młyn, budynek straży pożarnej
Łódź - cmentarz żydowski
Łódź - cmentarz żydowski
Łódź - cmentarz żydowski
Łódź - cmentarz żydowski
Łódź - Stary Cmentarz, grobowiec K.Scheilblera
Łódź - cerkiew na ulicy Piramowicza
Łódź -Manufaktura
Łódź -Manufaktura
Łódź -park im. Poniatowskiego
Łódź - skrzyżowanie ul.Kilińskiego i Narutowicza, cerkiew św.Aleksandra Newskiego
panorama Łodzi

1 komentarz: