niedziela, 21 sierpnia 2016

Piątki Canona - czyli Canon 5, 5d, 5d mkII, 5d mkIII i 5d mkIV

Właśnie nadchodzi nowa Piątka. Canon 5d mkIV.
W ofercie firmy Canon aparaty fotograficzne oznaczone cyfrą 5 prawie zawsze wyróżniały się czymś nowatorskim i szczególnym. Począwszy od pierwszej analogowej jeszcze wersji, znanej jako Canon EOS 5, który została wyprodukowana w 1992 roku, czyli blisko ćwierć wieku temu.
W tym modelu nowatorskim rozwiązaniem było przede wszystkim sterowanie okiem wyborem punktu ostrości. Aparat ważył 675 g, mógł wykonywać 5 klatek n sekundę,
Warto powiedzieć, że "piątki" Canona sytuowaly się za "jedynkami" czyli topowymi profesjonalnymi kamerami japońskiego producenta, i były często backupami zawodowców.


W roku 2005. pojawił się Canon 5d. Pierwsza cyfrowa piątka To już ponad 10 lat! Była to pierwsza powszechnie dostępna lustrzanka z matrycą równą wielkości klatce filmu małoobrazkowego.
Był to potężny skok w jakości obrazu jaki mógł dać wszystkim fotografom, a zwłaszcza zaawansowanym amatorom segment rynku oferujący cyfrowe dslr.
Nowa matryca, na którą składało się 12,8 Mpix dawała bardzo dobre obrazy. Zakres ISO 100-1600, waga około 890g
Do tej pory stara cyfrowa piątka chwalona jest za dobrą jakość zdjęć, fajną kolorystykę, miłe dla oka przejścia tonalne. Krytykowana było za działanie autofokusa. Dodam od siebie, że autofokus faktycznie nie jest mocną stroną tego aparatu, jednak gdy nie uprawia się fotografii sportowej  czy wymagającego błyskawicznych reakcji reportażu to z użytkowaniem tego aparatu nie ma najmniejszych problemów.

Kolejna piątka czyli Canon 5d mkII też musiała czymś zaskoczyć. I spełniła obietnicę. Była nią przede wszystkim możliwość rejestrowania filmów. Co przy pełnoklatkowej matrycy dało niezależnym filmowcom potężne narzędzie do ręki. Od Canona 5d mkII zaczeło sie szaleństwo filmowania lustrzankami.
5d mkII jest wyposażony w matrycę 21 Mpix i oferuje ISO w zakresie 100 - 6400, waży około 890g.

W roku 2008 przyszedł czas na Canona 5d MKIII. i moim zdaniem nie nastąpiły jakieś szczególnie ważne zmiany, choć w końcu poprawiono działanie autofokusa. 2012 5d mkIII,  matryca 22,3 ISO 100 - 25600, 6 klatek na sekundę, nowy system autofokusa, nowe funkcje filmowe.
 Dla mnie, posiadacza dwóch pierwszych modeli, jednak nie było powodu by kupować ten korpus.

I choć dzisiaj mam do dyspozycji ten aparat, to nie ma dla mnie większego znaczenia czy biorę do ręki 5d mkII czy 5d mkIII.
Bardziej zainteresowała mnie boczna linia piątek, jakimi są Canon 5ds i 5dsr. Wykonuję często duże, wystawowe powiększenia, ważna jest dla mnie szczegółowość zdjęć. 50 Mpix matryca zastosowana w tych aparatach  wydaje mi atrakcyjna propozycją.
Ale zanim zdecyduję się na zmianę, muszę poznać najnowszą propozycję Canona, bowiem jestesmy przed premierą 5d mkIV.
Pierwsze nieoficjalne, ale dość pewne informacje dotyczące tego modelu mówią  m .in. o 30 Mpix matrycy, 7 klatkach na sekundę, 61 polowym autofokusie, zakresie  ISO 100 - 102400, video 4K, uszczelnieniach i trybie Dual Pixel RAW, który mnie bardzo intryguje.

 Canon 5, foto: WikipediaCanon 5d,  foto: Wikipedia

 Canon 5d mkII,  foto: Wikipedia

 Canon 5d mkIII,  foto: Wikipedia

 Canon 5d mkIV,  foto: Canonrumors

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem dziś najbardziej ważna w motoryzacji jest ekonomiczność danego samochodu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń