poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Gdzie na wodę? - subiektywny ranking polskich jezior cz.2

Dziś druga część subiektywnego rankingu polskich jezior. Przypominam, że kolejność prezentowanych akwenów nie  ma tu znaczenia. Po prostu prezentuję kilkanaście wyróżnionych przeze mnie jezior. Zaczynam od Jeziora Białego (w Polsce jest wiele jezior o tej nazwie. To jest na Mazurach, na szlaku Krutyni).

 Jezioro Białe
 Jezioro Białe
 Jezioro Białe
 Na Jeziorze Białym jest piękna wyspa nadająca się do biwakowania i noclegu. To ognisko rozpaliliśmy właśnie na tej wyspie.
Jezioro Białe


Jezioro Hańcza, oczywiście, że najgłębsze, ale też piękne, z kryształową zimną wodą, kamienistym brzegiem i fantastycznym otoczeniem.

Jezioro Hańcza
Jezioro Hańcza, na nartach biegowych w noc sylwestrową
Jezioro Hańcza
Jezioro Hańcza
Jezioro Hańcza, dokoła różnorodne formy polodowcowe


Jezioro o dwóch nazwach: znane jako Trześniowskie a oficjalna nazwa to Ciecz. Położone na Pojezierzu Lubuskim. Piękne jezioro otoczone lasami bukowymi, podobne do fiordu. Głębokie, 58 metrów daje dziesiątą pozycję w kraju. Krystalicznie czysta i przejrzysta woda, w której pływa podobna do łososia troć jeziorowa.

Jezioro Trześniowskie - Ciecz
Jezioro Trześniowskie - CieczJezioro Jaczno, wracamy na Suwalszczyznę. Jedno z najpiękniej położonych jezior w Polsce. Ma liczne przewężenia i zatoki oraz przepiękny zielony kolor. Kolor ten zawdzięcza pewnemu rodzajowi glonu. Jezioro bogate w osady, ich pomiar wykazał 20mgrubości! Osobliwością są wiszące torfowiska położone na przyjeziornych stokach.

Jezioro Jaczno
Jezioro Jaczno


Jezioro Wigry. Znowu Suwalszczyzna, tylko trochę inny jej rejon. Rozwinięta linia brzegowa, ma ponad 60 km długości. Liczne półwyspy, na jednym z nich położona jest miejscowość Wigry z zabytkowym klasztorem byłego zakonu kamedułów. składa się z kilku części  różniących się wielkością, głębokością, liczbą wysp, charakterem brzegów. Przez jezioro przepływa Czarna Hańcza. W roku 1975Wigry wpisane zostało przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody na listę najcenniejszych akwenów świata.

Jezioro Wigry
Jezioro Wigry, widok na klasztor
Jezioro Wigry
Jezioro Wigry


Jezioro Lubniewsko. Jezioro mojego dzieciństwa, ale zasługujące na miejsce w rankingu. Położone w woj.lubuskim. Piękne, o rozbudowanej linii brzegowej, ze wspaniałymi zatokami i przesmykiem. Otoczone wspaniałymi lasami i co najważniejsze miejsce pozbawione masowej turystyki. Ciekawostka: wiele lat temu w każde prawie wakacje spałem nad tym jeziorem w przedwojennych, drewnianych poniemieckich tramwajach, które stały się domkami campingowymi.
Jeden z tych tramwajów był wspólny i pełnił rolę suszarni na grzyby. Przesuwane drzwi, uchylne szyby, drążki, klimat był niesamowity.
Nie było prądu, gazu, tylko zimna woda z jednego kranu. To były wakacje!!!!

 Jezioro Lubniewsko, jeden z nielicznych ośrodków wczasowych
Jezioro Lubniewsko
 Jezioro Lubniewsko
 Jezioro Lubniewsko

pierwsza część rankingu jest tutaj 

1 komentarz:

  1. Ale super , moim zdaniem najładniejsze jest jezioro Jasne pozdrawiam : wiktor k ciekawski

    OdpowiedzUsuń