sobota, 16 kwietnia 2011

Gdzie na wodę? - subiektywny ranking polskich jezior cz.1

Pomyślałem, że zrobię ranking jezior. Oceny są tu jak w tytule, subiektywne.
Nie znam ich wszystkich, wybieram więc kilkanaście moim zdaniem najciekawszych polskich jezior. Kolejność ich przedstawiania nie ma znaczenia. Chcę pokazać te, których fotografiami dysponuję. Widziałem wiele interesujących jezior, których zdjęć nie mam. Pamiętam na przykład niesamowite jezioro na Kaszubach, niewielkie, otoczone lasem, niezwykle czyste. Z dywanem bujnej roślinności i pływającymi rybami doskonale widocznymi mimo kilku metrów głębokości. Widok jak nie z tej szerokości geograficznej. Takich miejsc jest więcej. Jeśli znacie jakieś niezwykłe, mniej powszechnie znane jeziora i możecie podzielić się tą wiedzą z niecierpliwością czekam na informacje.1. Jezioro Jasne

Położone na Pojezierzu Iławskim. Bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie, gdzie światło dociera na głębokość 14-15 m. Jest to jezioro oligotroficzne, wyjątkowo ubogie we we florę i faunę . Wody jezior oligotroficznych są bogate w rozpuszczony tlen, a ubogie w substancje mineralne i odżywcze.
W jeziorach tych nie rozwija się życie lub jest ubogie, woda jest bardzo przezroczysta. Typowe jeziora oligotroficzne występują w Tatrach, np. Morskie Oko.


Jezioro Jasne
Jezioro Jasne
Jezioro Jasne


2. Jezioro Szurpiły

Piękne jezioro na Suwalszczyźnie o nieregularnym kształcie różnorodnej linii brzegowej.  Woda o znacznym stopieniu przejrzystości, dno jest piaszczyste i piaszczysto-żwirowe z licznymi kamieniami. Występuje w nim troć jeziorna. Jest wspaniale położone w Suwalskim Parku Krajobrazowym, bezpośrednie okolice to  o wyniosłe garby morenowe i wzgórza kemowych ( są to formy ukształtowania powierzchni ziemi przez ustępujący lodowiec).
 
Jezioro Szurpiły
 Jezioro Szurpiły
 Jezioro Szurpiły3. Jezioro Śniardwy

Wiadomo największe. Wyróżniam je za to co ta wielkość ze sobą niesie. Za przestrzeń robiącą wrażenie o różnych porach roku. Za fale, które potrafią być naprawdę duże. Pamiętam jak nad ranem opuściliśmy jedną z wysp na Śniardwach by dotrzeć na przeciwległy brzeg. Całowałem ziemię, gdy udało mi mimo przelewających się nad kajakiem fal dobić do brzegu po dwugodzinnej walce. To jedyne jezioro, po którym jeździłem samochodem...

Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
  Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy
 Jezioro Śniardwy 


4. Jezioro Ostrzyckie
  
Położone na Kaszubach w powiecie Kartuskim. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Wyjątkowo położone, sprawiające wrażenie jeziora górskiego na przykład w Szwajcarii. Jest to jezioro rynnowe, przepływowe (przepływa przez nie rzeka Radunia). Warto zobaczyć jesienią.

Jezioro Ostrzyckie
Jezioro Ostrzyckie
Jezioro Ostrzyckie

5. Jezioro Nidzkie

Na Mazurach oczywiście. Jest duże i piękne. Bardzo urozmaicone i bardzo atrakcyjne. Mało zmienione działalnością człowieka mimo, że leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się bowiem na końcu tego szlaku, na dużej jego części jest zakaz używania silników spalinowych, mało jest też osad położonych nad jego brzegami. Jezioro otoczone dużymi kompleksami leśnymi jest rezerwatem przyrody.

Jezioro Nidzkie
Jezioro Nidzkie
Jezioro Nidzkie4 komentarze:

 1. Bardzo czysto jezioro jest w Skorzęcinie. Jezioro Niedzięgiel. Porównywalne z tymi pokazanymi w artykule.
  Zdjęcia można zobaczyć na stronie http://skorzecin.org.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcia! Skorzęcin - tak, bardzo słusznie. Choć jest to jezioro ... dla samego jeziora. W odróżnieniu od zadziwiająco czystego jeziora Lednickiego, gdzie patrząc na kamień możemy sobie wyobrazić, że potknął się o niego Mieszko I. Piszę zadziwiająco bo jezioro, które od tysięcy lat jest w strefie gospodarki i to w gospodarnej wielkopolsce powinno być brudne a jest relatywnie czyste, nie tyle co Budzisławskie (niedaleko Skorzęcina,jeszcze czystsze) ale na tyle ile potrzeba by rozkoszować się kąpielą w czystej wodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super miejsca! Nam ostatniej jesieni udało się w końcu odwiedzić Osadnik Gajówka koło Przykony i musimy przyznać, że zrobił na nas niesamowite wrażenie. Jedno z piękniejszych lazurowych jeziorek jakie dotychczas oglądaliśmy. Zapraszam do obejrzenia filmiku https://goo.gl/iAjPfc a jeśli się spodoba będzie super otrzymać kciuk w górę. Tak przy okazji kanał można subskrybować tutaj >>> https://youtu.be/M7r2hQMfL7E <<< #PRZYKONA #OSADNIK #GAJÓWKA #LAZUROWE #TURKUSOWE #JEZIORO #JEZIORKO #POLSKIE #MALEDIWY

  OdpowiedzUsuń
 4. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń