wtorek, 10 lipca 2012

A może nad morze? - czyli wizualny przewodnik po polskim wybrzeżu, cz. 3


Pora na trzecią, przedostatnią część fotograficznej wędrówki po polskim wybrzeżu.

Przypominam, że idziemy z zachodu na wschód. Zaczynam wybornie (dla miłośników mniej zatłoczonych plaż) od Lubiatowa.
Samo Lubiatowo to niewielka miejscowość (choć coraz w niej więcej nowych domów) położona kilka kilometrów od morza. Można tu oczywiście coś wynająć. Dla mnie najciekawszy jest jednak kemping kilkadziesiąt metrów od morza. To on w połączeniu z szerokimi plażami stanowi dla wielu wymarzone, wakacyjne
miejsce. Kemping jest duży, w sosnowym lesie. Daje cień i piękny zapach. To miejsce ma liczne rzesze swoich fanów od lat. Po kilku krokach jest się już na plaży, która zwłaszcza w kierunku wschodnim jest na prawdę pusta. Oglądając zdjęcia, robione w sezonie widać, że miejsce to odbiega swoją kameralnością od większości bałtyckich kąpielisk. Można plażować, spacerować a nawet coś przekąsić bez nadmiernego tłoku.

wejście na plażę w Lubiatowie
plaży towarzyszy piękny las
 miejsca jest dla wszystkich
co widać także na tej fotografii
widok w kierunku zachodnim
trochę gęściej, ale bez przesady
luzik, po prostutak tu jest...

Teraz kilka miejscowości, za którymi nie tęsknię tak jak za Lubiatowem, Stilo czy Smołdzińskim Lasem choć plaże niektórych z nich są baaardzo przyjemne.

Dębki były kiedyś kameralne, spokojne. Piaszczysta droga była główną ulicą, jeden sklep, kilka rybackich chatek. To było. Tego klimatu już nie ma. Pozostał piękna plaża, którą urozmaica ujście rzeki Piaśnicy. Wody rzeki ocieplają lokalnie morze. Ujście rzeki to ulubione miejsce dzieci.

 widok z plaży w Dębkach
niewątpliwym urozmaiceniem jest ujście rzeki Piaśnicy do morza, to mi się podoba
Dębki
też fajnie

Karwia to popularna miejscowość wypoczynkowa. Ma swoich zwolenników (i to dużo). Ja jednak staram się omijać takie miejscowości. Jest mi smutno widząc taki chaos bezsensownej, brzydkiej zabudowy która w połączeniu z tysiącem straganów w wersji polsko-grecko-tureckiej staje się nie do zniesienia. Plaża oczywiście jest całkiem-całkiem. 

 Karwia
Karwia
Karwia
Karwia


Jastrzębia Góra to administracyjnie część Władysławowa i jednocześnie najbardziej wysunięty na północ punkt naszego kraju. Słynie z bardzo wysokiego klifu, z którego schodzi się stromymi schodami na bardzo szeroką (miejscami do 200 m) plażę. Klif i nadmorski las implikują wspaniałe widoki a sama miejscowość jest zadbana. Przyznaję, że byłem tu dość dawno. 

 to co najbardziej charakterystyczne dla morza w Jastrzębiej Górze - widok z klifu


Rozewie, plaża równie szeroka. Atrakcją Rozewia jest latarnia morska i rezerwat buczyny pomorskiej.Plaży niestety nie sfotografowałem

latarnie morska w Rozewiu


Jurata to tak naprawdę dzielnica Jastarni. W świadomości wczasowiczów funkcjonuje jednak jako samodzielny byt. To kurort nadmorski gdzie można znaleźć wszelki typy infrastruktury turystycznej. Hotele, pensjonaty, wille, kwatery, pola namiotowe. Miejscowość zadbana, ze specyficznym klimatem, dość snobistyczna i często droga. Wyróżnia się na tle wielu innych nadbałtyckich kurortów. Oczywiście morze tu jest w dwóch odmianach. Jedna to Zatoka Pucka a naprzeciwko, około 200 m dalej, otwarte morze. Brzeg od strony otwartego morza jest gładki natomiast od strony zatoki poszarpany. Zatoka jest płytka i cieplejsza. Pod tym względem stanowi dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych. 

 Jurata, molo od strony Zatoki Puckiej
Hotel BryzaHel na końcu, w przenośni i dosłownie. Miejscowość o najbardziej charakterystycznym położenie w Polsce. Jeśli w Juracie morze było z dwóch stron to tu z trzech. Są plaże od strony Zatoki i od otwartego morza. Różnią się wyglądem i temperaturą wody. Miasto pełne atrakcji: latarnia morska, fokarium, Muzeum Morskie, Maszoperia, etc... 


 
Muzeum Morskie na Helu
 i latarnia morskaCzęść pierwsza wizualnego przewodnika po polskim wybrzeżu jest tutaj .
A druga tu.

4 komentarze:

  1. Dziękuje za fajny przewodnik ! chętnie się podzieliłam im na swoim blogu http://coollbis.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Halo! Chcę dalej! :) Aż do końca mierzei! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniała relacja z podróży. Przepiękne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń