czwartek, 8 września 2011

Niezwykłe miejsca w Polsce cz.3

Secesyjna Elektrownia w Łodzi

była to elektrownia zakładów Karola Scheiblera, budynek znajdziemy między ulicami Tymienieckiego i Milionową.
Zaprojektowana w 1910 r. przez inż. Alfreda Frischa była częścią wielkiego imperium przemysłowego, który stanowił ok. 1/7 część miasta. I to właśnie elektrownia jest świadectwem możliwości finansowych Scheiblera, budynek kojarzy się bardziej z pałacem czy nawet świątynią niż obiektem
technicznym. Miejsce to ma niezwykły klimat, zachowały się zdobienia, secesyjne kafelki, witraże i część wyposażenia, w tym zabytkowe turbogeneratory. Co ciekawe wielu łodzian nie wie gdzie elektrownia jest położona. Nie widać jej z zewnątrz (otoczona jest innymi budynkami fabrycznymi) a dostęp do niej nie jest najłatwiejszy. Kilka lat temu przez jakiś czas w wspaniałej hali turbin funkcjonowała ścianka wspinaczkowa. Teraz właścicielem jest firma prywatna i zwiedzanie elektrowni jest możliwe po wcześniejszym umówieniu. 


 Secesyjna elektrownia w Łodzi
  Secesyjna elektrownia w Łodzi
  Secesyjna elektrownia w Łodzi
  Secesyjna elektrownia w Łodzi
  Secesyjna elektrownia w Łodzi
  Secesyjna elektrownia w Łodzi
Secesyjna elektrownia w Łodzi

 Łuk Triumfalny w Ślesinie

Łuk triumfalny w Ślesinie
Jak w Paryżu, tak najprawdziwszy łuk triumfalny. Wybudowany na cześć Napoleona Bonapartego w 1812 roku. Cesarz jednak jadąc na wojnę ominął Ślesin i nie zobaczył Łuku. Pod budowlą przebiega normalna droga dla samochodów, gabaryty obiektu nie są jednak dostosowane do współczesnego ruchu. W latach 70 jadąca ciężarówka mocno go uszkodziła, jednak Łuk został odrestaurowany i dzisiaj możemy go zobaczyć a nawet pod nim przejechać.


 Łuk triumfalny w Ślesinie
 Łuk triumfalny w Ślesinie

Kanał Elbląski

Jeden z najciekawszych w Polsce zabytków techniki. Jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jego długość wynosi 84,2 km. Ale nie to czyni go tak ciekawym. Najbardziej niezwykłe są statki „płynące po trawie”. Otóż budując Kanał Elbląski wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Na 5 pochylniach przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody, energia elektryczna służy tylko do oświetlenia. Konstrukcja ta jest osobliwością na skalę europejską. Budowa kanału odpowiadała uwczesnej wartości 77 t złota i była droższa o około 10% od kosztu budowy Wieży Eiffla w Paryżu. 

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski. Jedna z 5 pochylni.
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski. Jedna z 5 pochylni.
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski


Bór Chrobotkowy

jest lasem rosnącym na skrajnie ubogich i suchych piaskach z bardzo niskim poziomem wody gruntowej. Drzewem, które może przetrwać w takich warunkach jest sosna (czasami również brzoza) Taki rodzaj boru widoczny na poniższych fotografiach występuje w Słowińskim Parku Narodowym. Blisko morza, rosnąc na wydmie warunki są tak niekorzystne, że drzewa przez dziesięciolecia przybieraj zaledwie centymetry. Ponad 100 letnie drzewa wyglądają jak kilkuletnie bądź co najwyżej kilkunastoletnie. Od młodych sosen odróżnia je jednak niezwykła forma. Drzew te są niezwykle powyginane i poskręcane, las robi olbrzymie, jedyne w swoim rodzaju wrażenie. Dla wyjaśnienia: nazwa bór chrobotkowy pochodzi od porostów, które występują w runie, są to chrobotek leśny, reniferowy, gwiazdkowaty i widlasty. 

 bór chrobotkowy
bór chrobotkowy
bór chrobotkowy
bór chrobotkowy

Trygław w Tychowie

Jest to największy głaz narzutowy w Polsce. Przywędrował tutaj z lodowcem z ze Skandynawii. Obwód głazu wynosi 50 m długość 13,7 m, szerokość 9,3 m, łączna wysokość 7,8 m (w tym 4 m zagłębione w ziemię), waga ok. 2000 ton. Trygław znajduje się w Tychowie w Zachodniopomorskim.......na cmentarzu.

 Trygław
  Trygław


 i
3 komentarze:

  1. Dziękuje za ciekawe teksty i niezwykle zdjęcia z tego szarego kraju.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja dziękuję za miłe słowa. Zdopingują mnie do dalszych postów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję serdecznie. Świetne zdjęcia z dobrym opisem zachęcą wiele osób do obejrzenia tych miejsc.Katarzyna Jabłońska

    OdpowiedzUsuń