niedziela, 5 czerwca 2011

Niezwykłe miejsca w Polsce cz.2


Słowiński Park Narodowy i inne tematy

Słowiński Park Narodowy jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża . Mówi się, że to kraina piasku, wiatru i wody. O Słowińskim Parku Narodowych można znaleźć mnóstwo materiałów. Nie będę więc przytaczał w tym miejscu encyklopedycznych informacji. Powiem tylko robi wrażenie kolosalne, tyle piachu..., są jeszcze jeziora, bagna, łąki, bory, ale dla mnie najważniejszy jest ten pustynny charakter. Właśnie ruchome wydmy są tu najbardziej charakterystyczne. Największa wydma to Łącka Góra ( 42 m n.p.m.), która wędruje z prędkością 3 – 10 metrów na rok. Wyrzucany przez morze piasek, jest osuszany przez słońce i porwany przez wiatr w głąb lądu. W ten sposób wydmy pochłonęły tutaj nie tylko drzewa ale i całe osady. To obszar spory, jest gdzie wędrować. Polecam szczególnie poza sezonem, można się poczuć wyjątkowo, zwłaszcza jeśli natkniemy się na fokę lub zobaczymy morświna.
Do 7 lutego można kupić książkę Post(a) Romana i w ten sposób wesprzeć jej wydanie. Można to zrobić na crowfdfundingowym portalowi wspieramkulture.pl.
Post(a) Romana to książka, której jestem współautorem. Materiał do książki został zainspiriwany podróżą 40 letnim Volkwagenem T2 Westfalia po Rumunii. Książka nie jest jednak po prostu relacją z podróży. Wędrówka jest raczej inspiracją, materiałem do przetworzenia. Bardzo ciekawe teksty napisał Bogusław Bujała, ja zrobiłem zdjęcia, które zajmą połowę objętości książki. Zchęcam do "spróbowania".
Powrót do artykułu.

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
  Słowiński Park Narodowy - Łącka Góra
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy - wydmy Czołpińskie
Słowiński Park Narodowy - Łącka Góra
Słowiński Park Narodowy - wydmy Czołpińskie


Bifurkacja Wągrowiecka

Już sama nazwa brzmi nieźle, prawda?
Bifurkacja ta, to skrzyżowanie dwóch rzek w Wągrowcu. W tym przypadku Wełny i Nielby. Co niezwykłe skrzyżowanie to nie zakłóca biegu rzek. Ich wody toczą się dalej w swoim kierunku. Podobno bifurkacja Wągrowiecka to jedyne takie miejsce w Europie i jedno z dwóch na świecie.
Meczety w Kruszynianach i Bohonikach

Kruszyniany i Bohoniki to Podlaskie wsie, położone na skaju Polski, niedaleko od Białorusi. Jest spokojnie, drogi wokół są często gruntowe. Mówi się,że jest tu egzotycznie i jest coś na rzeczy. Egzotyka ta polega na inności wobec coraz bardziej zunifikowanej Polski czy Europy. W Bohonikach i Kruszynianach można odnieść wrażenie, że czas się tu jeśli nie zatrzymał to płynie wolniej. Jednak coś wyróżnia te miejsca z setek innych podlaskich wsi. Są to meczety postawione przez polskich Tatarów w XVII wieku. Tatarzy służąc w armii Jana III Sobieskiego otrzymali te ziemie za zasługi dla Rzeczypospolitej. Przyjęli polskie nazwiska, o czym można się przekonać odwiedzając tutejsze mizary czyli muzułmańskie cmentarze. Nazwiskom takim jak: Rodkiewicze, Baranowscy, Jabłońscy, Sulkiewicze towarzyszą imiona: Amurat, Zelida, Mahmet, Mustafa, Fatma czy Aysza. Meczety są drewniane, raczej nieduże, można je zwiedzić i sfotografować. Miejscowości te zmieniły się w ciągu ostatnich lat, mają zaplecze turystyczne, jest gdzie przenocować i zjeść, próbując tatarskiej kuchni.

 meczet w Kruszynianach
mizar w Bohonikach
 meczet w Bohonikach
wnętrze meczetu w Bohonikach
 meczet w Kruszynianach
meczet w BohonikachKrzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Jest to średniowieczna wieża obronna, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu 2,14 m. 

 Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
 Krzywa wieża w Ząbkowicach ŚląskichMechacz Wielki w polskiej tajdze

Pod tą kosmatą nazwą kryje się rozległy kompleks torfowiskowy. Mechacz Welki znajduje się w Puszczy Rominckiej, którą obrazowo nazywa się polską tajgą. Puszcza ta to jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym regionów kraju. Przypomina tajgę dzięki cechom środowiska: klimatem, ukształtowaniem terenu a także borealnym lasem iglastym, charakterystycznym dla północnych obszarów Ziemi. Jedne z najsurowszych w Polsce warunków klimatycznych powodują, że szata roślinna jest tu specyficzna i zawiera wiele osobliwości a zagłębieniach pojeziernych występują bogate gatunkowo torfowiska, najokazalszy jest właśnie Mechacz Wielki. 


 Mechacz Welki
 Mechacz WelkiPiramidy? Tutaj?

W Polsce jest piramida i to nie jedna. Mam sfotografowane trzy takie niezwykłe miejsca.
Pierwszym jest piramida pod Wągrowcem. Przy drodze z Wągrowca do Gniezna, znajduje się około 10-metrowej wysokości piramida z kamieni ciosowych, będąca grobowcem rotmistrza Franciszka Łakińskiego, uczestnika kampanii napoleońskich. Małe wzgórze na którym położony jest grobowiec obsadzono na prośbę rotmistrza drzewami, który powiedział, że gdy przerosną jego grób Polska odzyska niepodległość i tak się stało.
Druga z opisywanych piramid znajduje się w Aleksandrowie Kujawskim. Stoi na terenie parku miejskiego, mierzy 3 metry wysokości. Prawdopodobnie wzniósł ją hrabia Władysław Trojanowski.
Najbardziej znaną i malowniczą budowlą tego typu w naszym kraju jest piramida w Rapie. Jest ti zbudowany w 1811 w mazurskiej wsi Rapa grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid. Szukający informacji o niezwykłych właściwościach tej piramidy znajdą w sieci dużo materiałów opisujących ten grobowiec.

 piramida w Wągrowcu
  piramida w Wągrowcu
 piramida w Aleksandrowie Kujawskim
piramida w Aleksandrowie Kujawskim
 piramida w Rapie
Kobieta na krzyżu - Święta Wilgefortis

Wambierzyce, ważne sanktuarium maryjne w Polsce, w przewodnikach są nazywane często śląską Jerozolimą. Zostały zbudowane na kształt Świętego Miasta, najważniejszym obiektem jest tu ogromna późnobarokowa bazylika.
Kolejnym charakterystycznym elementem dla Wambierzyc jest droga krzyżowa, na którą składa się ponad 130 stacji. Na jednej z nich możemy obaczyć świętą Wilgefortis (tutaj wyjątkowo bez brody).

bazylika
Święta Wilgefortis
Święta Wilgefortis

Uwaga, postanowiłem publikować ten post w trakcie jego pisania. Czyli ci co jakiś czas lista opisanych przeze mnie miejsc będzie się powiększać. Wkrótce kolejne.


Uwaga!

Tylko do 7 lutego można kupić książkę Post(a) Romana i w ten sposób wesprzeć jej wydanie. Można to zrobić na crowfdfundingowym portalowi wspieramkulture.pl.
Post(a) Romana to książka, której jestem współautorem. Materiał do książki został zainspiriwany podróżą 40 letnim Volkwagenem T2 Westfalia po Rumunii. Książka nie jest jednak po prostu relacją z podróży. Wędrówka jest raczej inspiracją, materiałem do przetworzenia. Bardzo ciekawe teksty napisał Bogusław Bujała, ja zrobiłem zdjęcia, które zajmą połowę objętości książki.


Warto mieć tę książkę, oprócz dobrym tekstów i ciekawych fotografii będzie ciekawie wydana, staramy się by była ładnym, szlachetnym przedmiotem. Projekt ma patronat Narodowego Centrum Kultury, a Wspieramkulture.pl gwarantuje natychmiastowy zwrot wpłaconych pieniędzy jeśli wsparcie się nie powiedzie. Zachęcam na wejście na stronę projektu, są tam też inne podarunki za wsparcie wydania książki.

Krótka informacja o autorach:
Bogusław Bujała: autor pięciu tomów poetyckich: Nieodpowiedzialni i postronni (1992), Sznurowadła i nożyczki (1995), Krystyna (1998), Magda (2007) and Przemiany (2013).
Maciej Rawluk: prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Sztuk Wizualnych w ASP w Łodzi 
5 komentarzy:

 1. To nie bifurkacja(rozwidlenie cieku). Skrzyżowanie to jest również antropogeniczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo miło się czyta:)
  Bardzo ciekawe miejsca -łaźnia -bania super brrr...na pewno to coś niezwykłego:)
  Pozdrawiam serdecznie
  chmielka

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze jeden grobowiec, pominięty w tym wpisie, o kształcie piramidy, znajduje się w województwie opolskim w Rożnowie koło Kluczborka

  OdpowiedzUsuń
 4. Suuuuper czekam na więcej zdjęć i opisów

  OdpowiedzUsuń
 5. piramidę wzniósł w Aleksandrowie Edward hr. Mycielski-Trojanowski, syn Władysława

  OdpowiedzUsuń