wtorek, 28 czerwca 2011

A może nad morze? - czyli wizualny przewodnik po polskim wybrzeżu, cz. 2

Druga część wędrówki polskim wybrzeżem ( z zachodu na wschód). Pierwsza część wizualnego przewodnika po polskim wybrzeżu skończyła się w Kołobrzegu. Czas na drugą część. Główną moją myślą było pokazanie, że polskie morze nie jest jednorodne.
Zaczynam Ustroniem Morskim, to dobry przykład na poparcie tej tezy. Co rzuca się w oczy gdy docieramy nad morze w Ustroniu – plaża. Ale jaka? Baaaardzo wąska dla odmiany.

 

 

 

 W Ustroniu trzeba walczyć o każdy centymetr plaży. Może próbuje nieustannie ją zabrać, odwrotnie niż np. w Świnoujściu.

Gąski. 

Po Ustroniu nadchodzą Gąski. Nie gęgają, raczej szumią, morzem i wczasowiczami. Wielu z nich wraca do Gąsek co roku. Cenią kameralną atmosferę i niezbyt zatłoczone plaże. Charakterystycznym obiektem Gąsek jest latarnia morska, trzecia co do wielkości w Polsce.

latarnia morska w Gąskach


Mielno
Mielno chyba też ceni  wielu urlopowiczów. Ale na pewno nie za kameralność i puste plaże. Przeczytałem gdzieś taki tekst: to miasteczko jest dla osób, które lubią imprezować. I to jest chyba "sedno tarczy".

tak pusto na plaży jest tylko późnym popołudniem
a tak pusto na uliczkach jest tylko rano (zdjęcie zrobione około 5 rano)
wejście na plażę

gotycki kościół Przemienienia PańskiegoŁazy

Łazy są z gumy, podobno lub istnieją tylko w sezonie wakacyjnym. Na stałe mieszka tam 86 osób. Latem znacznie więcej. Jest to miejsce kameralne, gdzie jest niezbędna baza turystyczna. Łazy położone są pomiędzy morzem a dwoma jeziorami, Jamno i Bukowo, co stanowi dodatkową atrakcję. Plaże są szerokie, z drobnym piaskiem, woda czysta. Dużym atutem jest dojście do morza, idziemy tam ładnym lasem i szerokimi wydmami. Moim zdaniem wybrzeże ukazuje tu po raz kolejny swoją różnorodność.

 Łazy
  Łazy
  Łazy
  Łazy - Jezioro Jamno
 Łazy - Jezioro Jamno


Darłówko
Darłówko, latarnia morska
Darłówko, most rozsuwany
Darłówko, latarnia morskaJarosławiec

W Jarosławcu wybrzeże znów jest inne. Plaża jest dość wąska i na długim odcinku występuje wysoki klif.

 klif w Jarosławcu
Bałtyk widziany z klifu w Jarosławcu
  latarnia morska w Jarosławcu


Ustka

Ustka
latarnia morska w Ustce


Poddąbie.

Uwaga, uwaga! Wyjątkowe wybrzeże Bałtyku moim zdaniem. Miejscowość otoczona lasami  jest bardzo kameralna i schludna. A wybrzeże rewelacja. Wysoki klif porośnięty pięknym lasem bukowym, wspaniałe trasy spacerowe w pofałdowanym terenie. Co jakiś czas miejsca widokowe. strome i długie zejście do plaży, ale bardzo fajne.

Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
Poddąbie
PoddąbieOkolice Czołpina

To kolejny niezwykle oryginalny fragment wybrzeża. Moim zdaniem jeden z najciekawszych. Używam słowa okolice, gdyż szereg wspaniałych miejsc tu występujących nie przynależy do jakiejś konkretnej miejscowości. Są rozproszone na pewnym obszarze. Także żadna z letniskowych miejscowości nie leży bezpośrednio tu nad morzem. Czołpino to w zasadzie tylko latarnia morska i tzw. Dom Latarnika. Najbliższa wieś to chyba Smołdziński Las. Okolice Czołpina to raczej nie jest region dla leniwych. By zobaczyć większość miejsc, które pokazuję poniżej na zdjęciach, trzeba podjąć fizyczny wysiłek i przebyć wiele kilometrów na własnych nogach. To rejon Słowińskiego Parku Narodowego i są tu i wspaniałe plaże, ruchome wydmy, pozostałości po wioskach Słowińców, osobliwości przyrodnicze i inne warte zobaczenia miejsca. To zdecydowanie rejon mający swój oryginalny, trudny do znalezienia gdzie indziej charakter.

latarnia morska w Czołpinie
 a to widok z latarni na wydmę Czołpińską
 brzeg morza w Słowińskim Parku Narodowym
 bór chrobotkowy, miejsce o niezwykłym nastroju. Te sosny wbrew pozorom są bardzo stare.
 wydma Czołpińska

czasem przylatują tu biegusy
miejscami plaża jest cała w okrągłych, kolorowych kamieniach
 wydma Czołpińska
 widok na Rowokół
 koło Smołdzińskiego lasu też jest strzeżona plaża, bardzo przyjemne miejsceŁeba.

Łeba ma dwa oblicza, poza sezonem jest 4 tysięcznym miasteczkiem a w wakacje staje się baaaardzo modnym kąpieliskiem. Ale nawet podczas urlopów jest tu trochę morskich klimatów, chociażby za sprawą portu i obecnych w nim rybackich kutrów. Jeśli do Łeby trafi ktoś kto źle się czuje w tłumie i nie chce pilnować skrawka plaży, który udało mu się zająć to i tak będzie miał co robić. Wystarczy pojechać kawałek w lewo lub prawo od miasta. Okolice bowiem obfitują w atrakcje. Główną jest oczywiście Słowiński Park Narodowy.

 Łeba
 Łeba
 Łeba
 Łeba
 Łeba
 Łeba
 Słowiński Park Narodowy
 Słowiński Park Narodowy
 Słowiński Park Narodowy
 Słowiński Park Narodowy
 Słowiński Park Narodowy
 Słowiński Park NarodowyPrzylądek Stilo

Do plaży trzeba iść prawie dwa kilometry, jest niestrzeżona i do tego często biegają po niej psy. W miejscowości, oprócz pola namiotowego nie ma gdzie spać. Gdy wieczorem zapadną ciemności miejscowość wyludnia się i dwie smażalnie przestają działać. Żadnego klubu, restauracji, nic... to moje ulubione miejsce nad Bałtykiem.

 plaża w Stilo
 plaża w Stilo
 plaża w Stilo
 latarnia morska w Stilo
 latarnia morska w Stilo
 zatopiony statek "West Star"
 plaża w Stilo
 plaża w Stilo
 widok z latarni morskiej
 plaża w Stilo
 plaża w Stilo
 plaża w Stilo
 plaża w StiloCzęść pierwsza wizualnego przewodnika po polskim wybrzeżu jest tutaj .
A część trzecia tutaj.


Uwaga!

Tylko do 7 lutego można kupić książkę Post(a) Romana i w ten sposób wesprzeć jej wydanie. Można to zrobić na crowfdfundingowym portalowi wspieramkulture.pl.
Post(a) Romana to książka, której jestem współautorem. Materiał do książki został zainspiriwany podróżą 40 letnim Volkwagenem T2 Westfalia po Rumunii. Książka nie jest jednak po prostu relacją z podróży. Wędrówka jest raczej inspiracją, materiałem do przetworzenia. Bardzo ciekawe teksty napisał Bogusław Bujała, ja zrobiłem zdjęcia, które zajmą połowę objętości książki.


Warto mieć tę książkę, oprócz dobrym tekstów i ciekawych fotografii będzie ciekawie wydana, staramy się by była ładnym, szlachetnym przedmiotem. Projekt ma patronat Narodowego Centrum Kultury, a Wspieramkulture.pl gwarantuje natychmiastowy zwrot wpłaconych pieniędzy jeśli wsparcie się nie powiedzie. Zachęcam na wejście na stronę projektu, są tam też inne podarunki za wsparcie wydania książki.

Krótka informacja o autorach:
Bogusław Bujała: autor pięciu tomów poetyckich: Nieodpowiedzialni i postronni (1992), Sznurowadła i nożyczki (1995), Krystyna (1998), Magda (2007) and Przemiany (2013).
Maciej Rawluk: prowadzi Pracownię Fotografii na Wydziale Sztuk Wizualnych w ASP w Łodzi


9 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia...Kiedy dopiszesz dalszą część? Czekam z niecierpliwością . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. kiedy trzecia część? błąd zdjęcie nie było w Pobierowie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesowałaby mnie 3 część

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie pozostaje mi nic innego jak ją w końcu napisać... Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaraz, zaraz, trzecia część jest: http://pprzewodnik.blogspot.com/2012/07/gdzie-nad-morze-cz3.html
  Nie ma jeszcze czwartej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do zdjęcia z Pobierowa, to jest to Dźwirzyno, był błąd w tekście.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie opisane moje tereny Ustka, Poddąbie i Słowiński Park Narodowy, choć brak Rowów.
  http://poddabie.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatne wskazówki, gdzie wart udać się nad Morze. Na pewno się zainspiruję!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nad Bałtykiem jest dużo ciekawych miejsc

  OdpowiedzUsuń