niedziela, 15 maja 2011

Gdzie na weekend czerwcowy ?W czerwcowe weekendy mamy szanse spotkać najpiękniejszą pogodę i barwną przyrodę, soczystą zieleń. Wiosna jest w pełni w całym kraju, tylko wysoko Tatrach możemy spotkać jeszcze śnieg. Co polecić? Na Bałtyk warto poczekać do lata, by korzystać z niego w pełni. Ale tak naprawdę cały kraj na nas czeka.
Proponuję kilka wizualnych inspiracji mogących być przydatnymi do czerwcowych wyjazdów, zwłaszcza tych na długi weekend, który tuż, tuż...
 
Wszystkie pasma górskie są dostępne. W weekend majowy przyroda w górach często była jeszcze surowa, nierozwinięta. W czerwcu jest już inaczej, kolorowo i pachnąco.


Na początek Pieniny

 Dunajec i Trzy Korony
 Dunajec
 Zamek w Niedzicy
 widok na Trzy Korony
 Sromowce Niżne
 Zamek w Czorsztynie
 Wąwóz Szopczański
 
Biebrza. 
Woda już opadła, łatwiej poruszać się szlakami pieszymi. Komary już na nas czekają.

 Biebrza koło Goniądza
 łąki nadbiebrzańskie
 kładka na Bagnie Ławki
 Dolna Biebrza

Beskid Śląski

 widok na Kopę Skrzyczeńską i Skrzyczne
 Biała Wisełka - początek Wisły

 okolice Brennej
na szlaku
 Malinowska Skała


Polesie

 Poleski Park Narodowy
 Poleski Park Narodowy, ścieżka przyrodnicza "Spławy"
 Poleski Park Narodowy
 Jezioro Łukie
 Poleski Park Narodowy
 Poleski Park Narodowy, skrzypy
cerkiew we Włodawie, obok stoją kościół i synagoga

Beskid Żywiecki

 widok na Pilsko
 widok na Ujsoły i Muńcuł
panorama Beskidu Śląskiego


Roztocze 

To rejon, który łączy miejsca bardzo znane jak Frampol, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn czy Szumy na Tanwi z obszarami mniej znanymi, pozbawionymi masowej turystyki ale nie mniej magicznymi i pięknymi. Rozlegle wzniesienia Roztocza tworzą dział wodny rozdzielający dorzecza Wisły i Dniestru. Roztocze to rozległy region, który dzieli się na Roztocze Zachodnie, Środkowe i Południowe.
Krajobraz Roztocza Zachodniego charakteryzuje grubymi warstwami lessu, w których wytworzyły się liczne wąwozy. Na kilometr kwadratowy przypada tu nieraz kilka kilometrów bieżących wąwozów. Nieformalną stolicą rejonu jest Szczebrzeszyn, w którym zachowane zabytki doskonale świadczą o dawnej wielokulturowości regionu.
Najczęściej penetrowane turystycznie jest Roztocze Środkowe. To tu znajduje się m.in. miejscowość Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy, tu znajdziemy chyba najbardziej masowo odwiedzane miejsce Roztocza, rezerwat "Nad Tanwią" z Szumami, czyli szeregiem progów skalnych na rzece Tanwi.
Roztocze Południowe choć pozbawione większej ilości cennych zabytków wyróżniam szczególnie. To kraina o swoistym klimacie, jaki niełatwo już znaleźć. słabo zaludniona, trochę dzika. To region zamieszkany przed laty przez ludność ukraińską, po której pozostały drewniane cerkwie, zapomniane cmentarze, samotne krzyże.

samotny krzyż na Roztoczu Południowym
pierwsze kilometry Bugu w Polsce, po drugiej stronie Ukraina
ruiny zamku w Kryłowie
symbol Roztocza, rzeka Tanew
skansen w Guciowie
zagubiony krzyż
w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym
Zamość choć leży na południowej części Wyżyny Lubelskiej kojarzony jest z Roztoczem. To niezwykłe miasto trzeba koniecznie odwiedzić.


Suwalszczyzna

Z racji późniejszego niż w innych regionach kraju początku wegetacji w czerwcu zobaczymy na Suwalszczyźnie świeżą wiosnę. Wraz ze wspaniałym krajobrazem tworzy to "piorunującą" dla oczu mieszankę. Polecam zwłaszcza rejon Suwalskiego Parku Krajobrazowego ze wspaniałe pofałdowanym terenem, najgłębszym jeziorem w Polsce, setkami głazów narzutowych. Niedaleko położone są zabytkowe wiadukty w Stańczykach. Są to monumentalne konstrukcje po nieczynnej już poniemieckiej linii kolejowej. Inne atrakcje to Jezioro Wigry czy rzeka Czarna Hańcza - raj dla kajakarzy.


Suwalski Park Krajobrazowy
wiadukty w Stańczykach
 molenna w Wodziłkach
Czarna Hańcza
 głazowisko Rutka
Jezioro Wigry
 Czarna Hańcza
Jezioro Hańcza

Szukając ciekawych miejsc może zainteresują Cię artykuły:

Wiosna w polskich górach - czyli gdzie jechać na długi weekend cz.3

Wiosna w Polsce - czyli gdzie jechać na długi weekend cz.1

oraz subiektywny ranking polskich jezior:

Gdzie na wodę? - subiektywny ranking polskich jezior cz.1

Gdzie na wodę? - subiektywny ranking polskich jezior cz.2

 1 komentarz:

  1. Piękne zdjęcia <3
    My weekend czerwcowy spędziliśmy w stolicy. Znaleźliśmy hotel w Warszawie blisko centrum. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi:)

    OdpowiedzUsuń